Life shitsNávodySoftwareUnix

Lehké Ubuntu neboli Lubuntu (aneb můj dočasný přechod k Linuxu)

Jsem dlouhodobým uživatelem Windows. Jako každý uživatel Windows na ně občas nadávám, ale nemůžu tvrdit, že bych je nenáviděl. Kdybych je nenáviděl, tak si je nekupuji, to dá rozum. Pracuje se mi na nich relativně (k ostatním systémům) dobře, dovolují mi dělat to, co dělat potřebuji. Každopádně není tomu tak dávno a můj notebook (resp. nejspíš konkrétně můj disk) projevil známky stáří a s Windows 7 začaly být potíže. Notebook nikdy dobrovolně nevypínám, vždycky používám spánek, jenže poslední dobou byla šance, že se úspěšně uspí a pak ještě probudí, statisticky pod 30%, což se stalo neúnosným.

Měl jsem několik možností. Nový notebook, nový disk, zkusit jiný systém. Začal jsem nejlevnější metodou a zjistil jsem, že na Linuxu nemám s tímto problém. Nějakou dobu jsem zkoušel distribuce z rodiny Ubuntu, tedy Ubuntu, Xubuntu, Kubuntu a Lubuntu; nezkusil jsem jen Edubuntu. A nakonec jsem si vybral Lubuntu. A tímto článkem se pokusím trochu shrnout jeho možnosti, výhody a nevýhody, které jsou pro nezkušeného přeběhlíka od Windows  s vysokými nároky na pohodlí práce s OS (= lenocha) důležité.

Lubuntu je poměrně neznámá distribuce, když se kolem sebe podívám v přednáškovém sále na informatice na VUT v Brně, tak většinou vidím Ubuntu, občas nějaký Debian. Kdybych se rozhodl používat Ubuntu, tak se nebudu obtěžovat s tímhle článkem, ale Lubuntu má poměrně slabou podporu na forech a některé věci se špatně hledají.

Výhody Lubuntu

V mnoha věcech je Lubuntu nastavené tak, aby se chovalo jako Windows. Týká se to především klávesových zkratek (prohlížeč souborů Win+E, spustit proces Win+R, etc.), ale i takových maličkostí, jako že lze přetahovat soubory do nějakého programu i tak, že podržíte soubor myší, přepnete si alt-tabem na cílový program a pustíte. To v Ubuntu ani Xubuntu nejde a povím vám, když je na to člověk zvyklý, tak to hodně zpomaluje.

Další výhodou (poněkud subjektivní, uznávám) je jeho grafické prostředí. Je velmi jednoduché, běží na Openboxu (což je nestabilní kokot, ale v zásadě má samé celkem snadno řešitelné problémy, vizte níže), což znamená extrémně nízké hardwarové nároky (po zapnutí má kolem 100 MB v RAM) a žádné hnusně přeplácané prostředí jako má Kubuntu. V základním nastavení má celkem pěkné neobtrusivní rámečky oken, tmavá lišta taky ujde, ikonky jsou standardní ubunťácké tuším, které jsem si změnil na přehlednější Oxygen theme. Pod ikonkou vedle hodin najdete hezké menu, ve kterém naleznete přehledně přístupné věci jako spánek, hibernace, vypnutí etc. Něco v něm chybí, ale o tom až v negativní sekci článku.

Co se základní softwarové výbavy týče, vůbec to není špatné. K disposici je Abiword jako textový procesor, Chromium jako browser (skoro totéž jako Chrome, ale opensource), Audacious jako přehrávač hudby (neuvěřitelně kvalitní v porovnání s ostatními linuxáckými programy pro hudbu, ačkoliv na AIMP2 nemá, práce s playlisty je pain in the ass), GNOME Mplayer (který stojí za hovno, doporučuji případně nahradit SMplayerem), Pidgin jako IM a Trasmission pro P2P (ujde), Leafpad jako windowsácký Notepad a nechybí SW pro prohlížení PDF, obrázků a většiny běžných věcí. Správu souborů obstará program velmi podobný windowsáckému Exploreru (takže mizerný, ale aspoň se v něm narozdíl od Ubuntu dají ručně psát cesty ke složkám). Xchat pro IRC kupodivu chybí, ale apt-get install xchat to řeší. Mimochodem, kdo je zvyklý z Windows na ikonku XChatu v system tray (systémová lišta), ocení, že tady se opět narozdíl od Ubuntu a Xubuntu objeví sama. Samozřejmě to není všechno, co člověk potřebuje, ale myslím, že developeři Lubuntu odvedli dobrou práci v balancování okamžité použitelnosti a nepřeplácenosti programy, které člověk nikdy nevyužije.

Nakonec výčtu výhod si  dovolím poznámku k instalaci. Je rychlá. Relativně. A aspoň narozdíl od ubunťácké nenabízí v kroku o výběru místa instalace defaultně zformátování celého disku a zrušení všech oddílů, ale pěkně popíše, co při které možnosti bude smazáno a dokonce se toho i drží. Tento krok samozřejmě nabízí i zcela manuální cestu. Jinak je víceméně standardní.

To, co vás bude na Lubuntu zaručeně štvát (aneb nevýhody)

Na zamykání obrazovky si musíte dopsat do konfigurace systému vlastní klávesovou zkratku (vizte níže). No nekoukejte se na mě tak vyjeveně, ja to nevymýšlel. Obstarává to Xscreensaver.

Na uspávání notebooku si budete muset také obstarat vlastní zkratku, standardní nefungují (nebo aspoň mně na notebooku nefunguje). Také jsem nikde zatím nenašel nastavování chování při zaklapnutí displaye a vůbec pořádný nástroj na power management. K nasrání, ano.

Mnohem horší ale je, že z nějakého důvodu lxkeymap, který se stará o nastavení klávesnice, nedovoluje přepínání mezi klávesnicemi. Prostě to nejde přes GUI (grafické rozhraní). Existuje workaround přes CLI (rozhraní příkazového řádku), dal jsem to dolů do řešení problémů.

Co se týče Openboxu, ten má různé chyby nebo chybějící funkce. Čeho si všimnete asi nejdřív, je jeho zvyk po probuzení ze spánku do system traye opakovaně vkládat mezi ikonky programů mezery. Řešení kupodivu bylo jednoduché, níže (ale po jeho použítí, jak jsem si všiml, už v trayi není ikonka XChatu >__<). Další věc, která vás může štvát je, že neumí (nebo resp. ja na to zatím nepřišel) změnit pozadí plochy.  Nejspíš na to existuje workaround, já to moc neřešil.

Další nevýhodou je, že při alt-tabu neumí zobrazovat náhledy oken, ale to je cena za malou náročnost na RAM.

Pokud na systému budete chtít něco dělat a nemáte zrovna tablet, tak asi jedna z prvních věcí, co uděláte, bude, že o několik bodů zmenšíte systémový font a fonty v Openboxu, protože jsou prostě obrovské.

Mno, trochu jsem se bál, že mi nevýhody vyjdou delší než výhody, ale koukám, že to nakonec nebylo tak strašné (ačkoliv uznávám, že některé uvedené věci jsou opravdu silně nasírací, ale dá se na to zvyknout, když chcete, věřte mi). Snad jsem na nic nezapomněl.

Řešení několika zmíněných problémů

Mezery mezi ikonkami v system trayi

Vytvořte textový soubor vas_nazev.sh, který bude obsahovat následující:

#!/bin/bash
killall lxpanel
find ~/.cache/menus -name '*' -type f -print0 | xargs -0 rm
lxpanel -p Lubuntu &

Mezer se pak zbavíte tím, ze v terminálu spustíte soubor příkazem sh ./vas_nazev.sh

Klávesová zkratka na zamknutí displaye

Do souboru /home/vase_slozka/.config/openbox/lubuntu-rc.xml vložte následující:

<keybind key="C-A-l">
<action name="execute">
<command>xscreensaver-command -lock</command>
</action>
</keybind>

Pak asi budete muset restartovat systém (nebo se minimálně znovu přihlásit), a pak by vám to mělo fungovat po zkratkou Ctrl-Alt-L. Mimochodem, zjistil jsem, že se display zamkne i při zaklapnutí víka notebooku.

Přepínání klávesnic

V terminálu zadejte:

setxkbmap -option grp:alt_shift_toggle us,cz
setxkbmap -option grp:alt_shift_toggle "us, cz (qwerty)"

Nastaví přepínání alt-shiftem mezi anglickou a českou qwertz nebo českou qwerty klávesnicí. (Další kódy jsou například ru, jp atd.). Pokud se vám podaří někde najít komplexní seznam kódů ostatních klávesnic, prosím, podělte se.

A to je všechno. Vlastní zkušenosti, opravy a projevy vděčnosti jsou v komentářích vítány ^__^. A někdy se zase ozvu, jak dlouho jsem to na Linuxu vydržel a co mě vyhnalo zpátky naWindows, popř. co mě u Linuxu stále drží a jak jsem se dokázal nechat nevyhnat. Jsem na to sám zvědavý.

6 thoughts on “Lehké Ubuntu neboli Lubuntu (aneb můj dočasný přechod k Linuxu)

 1. Já mám Lubuntu na svém pc asi půl roku a jsem maximálně spokojený, teď sice kvůli změně disku jsem na jiném počítači a mám Puppy linux, ale dám tam taky Lubuntu, jen co mu koupím dvd mechaniku. Mám ho totiž vypálené na dvd a tohle amd Sempron 3000+ socket 754 768Mb RAM, 80GB HDD má jenom cédéčko. Pokud neznáte Puppy, tak je to taky fajn systém, jen je anglicky a má pár much navíc, ale je sakra rychlý, jel mi i na celeronu 366MHz, 256MB RAM.

 2. Nazdárek, jedu Lubuntu 13.10 a spokojenost… jinak nastavení klávesnice je default ‚en‘, ale pokud se klikne pravým tlačítkem myši na ikonu ‚en‘ vpravo vedle hodin a z kontextové nabídky vybere ‚Nastavení Přepínač rozvržení klávesnice‘, odškrtne se položka ‚Keep system layouts‘, je možné v sekci ‚Rozvržení klávesnice‘ přidat ‚cz‘ a v sekci ‚Volby změny rozvržení‘ lze vybrat způsob přepínání daných klávesnic (jsem zvyklí na levý Alt + levý Shift čemuž odpovídá ‚lalt_lshift_toggle‘.
  Také je dobré si aktualizovat jazykovou podporu (ikdyž není 100%) přes levé spodní menu ‚Volby – Jazyková podpora‘.
  Také pro instalaci aplikací typu Skype, apod. je nutno nastavit zdroje přes levé spodní menu ‚Systémové nástroje – Správce balíků Synaptic‘, menu ‚Nastavení – Zdroje‘ záložka ‚Ostatní software‘, kde se zaškrtne položka ‚Partneři Canonicalu‘. Po potvrzení ‚Zavřít‘ je potřeba dále v Synapticu potvrdit ikonky ‚Obnovit‘, ‚Aktualizovat vše‘ a nakonec ‚Použít‘. Nové aplikace lze vyhledat přes ikonku ‚Hledat‘.
  Velká výhoda tohoto systému je nenáročnost, s relativně starým železem to valí celkem svižně. Výborná náhrada za dosluhující Windows XP.

  Hodně štěstí a pohody s tímto OS
  Fantomas

 3. Ahoj, je to asi blbý dotaz, ale proč mi nejde v Lubuntu sputit internetové rádio? Hlási mi to, že není k dispozici ani nic ke stažení, co by to řešilo :/ Chtěla jsem náhradu za W XP a kamarád nainstalovat Lubuntu, tak se s tím seznamuju ;) kdyžtak díky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *