Life shits

Kterak jsem málem přišel o doménu

Na přelomu října a listopadu minulého roku jsem se z hostingu C4 stěhoval na hosting Ebola.cz, kde tenhle web dlouhou dobu přebýval. Učinil jsem tak hlavně kvůli mnohem lepšímu poměru nabízený prostor / cena a dobrým referencím na Ebolu. Za stejnou cenu dostanu přibližně 6x více prostoru než u C4 hostingu, což se může hodit. Ne, že bych si na C4 mohl stěžovat. Každopádně při přechodu jsem na Ebole požádal i o převod domény a na C4 jsem ohlásil, že už ji pro mě nemusejí parkovat. Předpokládal jsem, že když Ebola má na svém webu napsáno, že stačí zaškrtnout možnost „převést doménu“ a o všechno ostatní se postarají oni, tak že se o to opravdu postarají, a dál jsem to neřešil. Přechod na nové servery proběhl bez problému a já všechno pokojně pustil z hlavy.

Předevčírem mi ovšem jeden známý řekl, že se nemůže dostat na můj web. I zkusil jsem to sám a vskutku, nikde nic. Myslel jsem si, že problém je někde na straně serveru, protože nešlo ani FTP, ale když jsem zkusil připojení pomocí alternativní FTP adresy, ve které není doména obsažena, připojení fungovalo bez problémů. Ihned mi docvaklo, že bude problém s doménou a zadal jsem do Googlu whois edison23.net. A bylo jasno. Expiration Date: 12. 3. 2012. Da faq?!, zvolal jsem a chtěl jsem rozzuřeně psát na C4, že mi doménu nepřevedli a neposlali mi upozornění, že mám zaplatit. Už jsem totiž šťastně zapomněl, že jsem jim řekl, že ji mají od nich odregistrovat. Naštěstí jsem to nakonec napsal celkem pokorně, protože se ukázalo, že to opravdu není jejich chyba a oni jen doménu řádně odregistrovali od nich (basically). Nezbývalo než napsat na Ebolu, proč převod neproběhl.

Na zmíněnou otázku se mi nedostalo moc jasné odpovědi (nebo mi to aspoň tak přišlo), každopádně z toho vyplynula jedna jasná věc – parkování domény k hostingu zdarma, na které mám u svého programu právo, od nich nedostanu, protože to lze jen při objednání hostingu. Nasrané BUCH do stolu, chuť jim říct, ať me neserou, koukají to převést k nim a dát mi parkování zadarmo, nebo se naseru. Shrnul jsem to do krátké věty „Dobrý den, děkuji za informaci.“ a doplnil otázkou, zda si tedy můžu objednat parking domény u nich (protože to forpsi, jejichž služeb Ebola využívá, mají levnější, než C4). Dostalo se mi odpovědi, že to nelze, protože generické domény (.net, .com, .info, …) nelze po expiraci převádět. Rozžhavený do běla jsem velmi slušně poděkoval za pomoc a šel si objednat roční parking domény u C4, což mě stojí přibližně 280 Kč s DPH místo nějakých 200 Kč u foprsi. Ne, že by mě ten rozdíl položil, ale z principu mě to sere.

Každopádně, jaké poučení z toho plyne a proč tohle píšu? Jednoduché. Potřebuji se vypsat. Ne, seriously, pořádně si kontrolujte expiraci vaší domény, kdo je registrátorem a zda její případné převody opravdu proběhly. V mém případě zřejmě došlo ke špatné komunikaci mezi podporou Eboly a mnou a já jim zřejmě řádně nezdůraznil, že tu doménu chci převést k nim.

Ještě si na závěr dovolím podotknout, že jelikož problematice domén moc nerozumím, tak se mohlo stát, že tady někomu křivdím a je to celé moje blbost. Pokud máte ten pocit, komentáře jsou vám k disposici, rád se poučím.

8 thoughts on “Kterak jsem málem přišel o doménu

 1. Imho změna registrátora je možná, ale neznám přesné podmínky. Teda, aspoň domena.cz toho je schopná. U forpsi jsem u .net domén nenašel možnost/zmínku o převodu.

 2. Tak oprava, i forpsi je schopné přeregistrovat generické domény. A skutečně po expiraci domény nelze převádět.

 3. jo, preregistrovat urcite schopne je, ale ne v expiraci no.. bych byl musel cekat, nez vyexpiruje uplne (coz je nekdy do pulky dubna) a pak si ji objednat znova, a to jsem popravde nechtel… jednak proto, ze by mi to tu mesic nejelo, a taky jsem to nechtel riskovat.. s mym stestim by se urcite nekdo zrovna rozhodl, ze ji chce, lol xD

 4. Parkování domény je něco jiného, ale pochopil jsem, že máš nejspíš na mysli hostování DNS záznamů. (K čemuž by vlastně změna registrátora ani neměla být nutná, ale asi záleží na obchodních podmínkách každého registrátora. Hádám.) A celkově ty důvody pro neprovedení změny registrátora nechápu, takže buď došlo k nedorozumění, anebo pracují v Ebole poněkud zvláštním způsobem :-)

  A co takhle prodloužit registraci domény u současného registrátora a až pak registrátora změnit? To by nemělo obnášet žádný dodatečný poplatek nad rámec roční sazby za prodloužení.

  Každopádně je to nepříjemná ztráta času. Taky jsem kdysi řešil podobné zmatky, ale teď už to dělám tak, že mám domény registrované přes Forpsi (a u nich i vedenou správu DNS), a když měním hosting nebo jinou službu, tak si jen v administraci změním nameservery nebo konkrétní záznamy (A, MX, CNAME, atd.) a jsem v pohodě.

 5. no, ja jsem to pak objednal u soucasneho registratora, akorat me to stoji o neco vic..
  kazdopadne tam mi rekli, abych zvolil sluzbu „parkovani domeny“, tak nevim.. nejak se v tehle pojmech neorientuji, asi bych si o tom mel neco precist xD kazdopadne ja to taky za rok prevedu k forpsi a uz to dal nebudu resit.. (btw.. hostovani DNS zaznamu.. to dela registrator, ne? v mem pripade C4 tedy)

 6. Já to chápu tak, že registrátor má pouze zajistit to, aby byla z globálního hlediska dostupná data o „nastavení“ domény, tedy spravuje „ukazatel“, který odkazuje na konkrétní nameserver hostující DNS záznamy domény. Jestli tento NS provozuje stejná organizace jako ta registrátorova nebo jiná, to už je vcelku jedno a záleží na možnostech registrátora a přání registrujícícho, jakou cestou se vydá.

  Parkováním domény se pak obecně chápe zaregistrování domény a hostování jejích DNS záznamů takovým způsobem, který neumožňuje registrujícímu tuto doménu používat k jakékoliv vlastní službě, což se dělá někdy za peníze, někdy zadarmo. Dříve to byl výhodný způsob, jak si do budoucna rezervovat doménové jméno za zlomek jeho pořizovací ceny, což ale při dnešních nízkých cenách už prakticky nemá smysl.

 7. Já musím kluky na ebole pochválit. Mám u nich webhosting a vždycky pomůžou, když je problém. Mnohokrát se něco kouslo v mém webovém rozhraní a vždycky rychle a ZADARMO pomohli. Mám asi 5-6 domén a ebola.cz je pro mě jednička ve službách. A to musím říct, že mi příjdou sakra levní ! A mimochodem, jsem u nich u několik let.

  Pavel Kocián

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *